Uczniowie klas trzeciej i pierwszej gimnazjum odwiedzili Muzeum PGE w Rzeszowie. Uczestniczyli tam w ciekawych zajęciach prowadzonych przez redaktorów Radia Rzeszów i pasjonatów fizyki panią Małgorzatę Wilczak i pana Pawła Pasterza.
Z zainteresowaniem każdy wysłuchał ciekawej prelekcji o tym czyn jest prąd i jak go wykorzystujemy.
Prowadzący doświadczalnie przedstawili skutki przepływu prądu. Każdy mógł zaobserwować najciekawsze zjawiska związane z prądem, jak na przykład indukcję elektromagnetyczną. Uczniowie mogli przekonać się, że oddziaływanie magnetyczne jest znacznie silniejsze niż oddziaływanie grawitacyjne.
Zajęcia wzbogacone były licznymi wstawkami dotyczącymi ciekawostek fizycznych i nie tylko. Wielu uczniów zainteresowały informacje dotyczące historii powstania naszej planety oraz przyszłości Słońca. Padały pytania zadawane zarówno przez prowadzących jak i uczniów.
Pan Paweł wyjaśnił uczniom czym jest światło. Na koniec każdy z zachwytem mógł zaobserwować piękną tęczę powstającą w wyniku rozszczepienia światła.
W Eksperymentarium 3D uczniowie uczestniczyli w interaktywnym wykładzie prowadzonym przez twórców tego ośrodka i redaktorów audycji Radiolatorium oraz Nocy z Gwiazdami.
Ciekawe treści dotyczące zjawisk fizycznych demonstrowane były poprzez doświadczenia w których uczestniczyli także uczniowie.
Największe emocje wzbudził pokaz wyładowań elektrycznych przy użyciu Cewki Tesli.
Z zainteresowaniem każdy obserwował toczący się w powietrzu cylinder demonstrujący efektu Magnusa.
W powietrzu fruwały piłki…
… fruwały włosy…
…a także inne rzecz codziennego użytku.
Pod przewodnictwem pana Pawła niektóre doświadczenia wychodziły lepiej uczennicom niż prowadzącym.
Efekty doświadczeń były często zaskakujące.
W objaśnianiu doświadczeń brali udział uczniowie.
Niektórzy mogli postrzelać z działka pneumatycznego.
Liczne przyrządy i modele wzbudziły ciekawość gimnazjalistów, którzy mogli przekonać się, że „ nie tylko koło może się kręcić”.
Zainteresowaniem cieszył się przyrząd wyjaśniający, że „to co się kręci wcale nie musi być kołem”…
... i model rakiety kosmicznej.
Bardziej odważni sami chcieli sprawdzić działanie Wahadła Newtona.
Zajęcia podobały się wszystkim uczniom.
Iwona Grabowska-Broda