• BĄDŹ JAK PADEREWSKI
          • BĄDŹ JAK PADEREWSKI

          • W dniu 20 listopada 2022 r. Szkoła Podstawowa w Skołoszowie otrzymała imię Ignacego Jana Paderewskiego, jednego z Ojców Niepodległości, wielkiego Polaka, wybitnego pianisty oraz męża stanu.

            Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. w kościele  pw. Miłosierdzia Bożego i Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Skołoszowie, celebrowaną przez Jego Ekscelencję, metropolitę przemyskiego, abpa Adama Szala, który również poświęcił sztandar, ufundowany przez społeczność związaną ze skołoszowską szkołą oraz władze gminy.

            Następnie uczestnicy w asyście zaproszonych pocztów sztandarowych zaprzyjaźnionych szkół, instytucji i służb przeszli przed szkołę, gdzie odsłonięto pamiątkową tablicę. Przecięcia wstęgi dokonali: ks. Mieczysław Federkiewicz, ks. Leszek Czerwonka, pan Bogdan Szylar – Wójt Gminy Radymno, pani Anna Kaczmaryk – przewodnicząca Rady Rodziców oraz pan Jacek Makowiecki – dyrektor szkoły. Poświęcenia  dokonał abp Adam Szal.

            Dalsze uroczystości miały miejsce w szkolnej sali sportowej. Po oficjalnym przywitaniu zaproszonych gości oraz mieszkańców przez wójta oraz dyrektora szkoły, przewodniczący Rady Gminy Radymno, pan Jan Fusiek odczytał treść uchwały o nadaniu imienia szkole.
            Zaproszeni goście oraz mieszkańcy w dalszej części uroczystości byli świadkami przekazania przez rodziców uczniów na ręce dyrektora J. Makowieckiego sztandaru, który potem został oddany pod opiekę uczniów. Po dokonaniu prezentacji sztandaru, wybrani uczniowie z poszczególnych klas złożyli uroczyste ślubowanie.

            Po zamknięciu części oficjalnej, zebrani w sali politycy, samorządowcy, uczniowie, rodzice, nauczyciele oraz licznie przybyli goście wysłuchali wykładu „Ignacy Jan Paderewski - ojciec Niepodległości”, wygłoszonego przez dr. Jacka Magdonia - historyka rzeszowskiego Instytut Pamięci Narodowej - Oddział w Rzeszowie. Postać patrona w oryginalny sposób przybliżyli również uczniowie z wykorzystaniem prezentacji multimedialnej, odnosząc się do wielu ciekawostek z życia wybitnego pianisty. Fakty o patronie szkoły przeplatane były wstępami uczniów. Najmłodsi ujęli zebranych instrumentalną aranżacją jednego z utworów Paderewskiego oraz tańcem z szarfami. Uczniowie klas starszych zaśpiewali z towarzyszeniem akompaniamentu, jedną z kompozycji Paderewskiego „Hej, Orle Biały!”.

            Uroczystość uświetnił także koncert kameralistów Towarzystwa Muzycznego w Przemyślu w składzie: Magdalena Betleja – skrzypce, Aleksandra Chmura – skrzypce, Agnieszka Kucab-Weryk – wiolonczela, Anna Hop – fortepian.  Zebrani wysłuchali wiązanki utworów polskich kompozytorów, F. Chopina, I. J. Paderewskiego, W. Kilara.

            Organizatorzy zaprosili także zebraną publiczność do premierowego, odśpiewania hymnu szkoły do którego muzykę skomponował pan Jacek Wawro, słowa napisał Jacek Makowiecki.

            Klamrą spinającą całość uroczystości było uroczyste wbicie gwoździ w pamiątkową tablicę oraz okolicznościowe przemowy. Do zebranych zwrócili się, m. in. poseł na Sejm, pan Mieczysław Kasprzak, w imieniu posła Tadeusza Chrzana, głos zabrała dyrektor biura, pani Monika Romaniec; swoje uznanie wyraziła również pani Anna Huk - Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego; Kuratorium Oświaty w Rzeszowie reprezentowała pani Bernadeta Jasińska - Kierownik Oddziału Jakości i Zarządzania Edukacją w Przemyślu. W imieniu absolwentów szkoły głos zabrał ojciec Stanisław Jaromi, wyrażając uznanie dla organizatorów.

            Na zakończenie dyrektor szkoły raz jeszcze podziękował wszystkim zaangażowanym osobom, darczyńcom, organizacjom i stowarzyszeniom, które przyczyniły się do zrealizowania tak ważnego przedsięwzięcia, jakim był wybór Patrona dla skołoszowskiej szkoły.

            Tekst: Jacek Makowiecki

            Fotogaleria - album 1

            Fotogaleria - album 2

        • "OJCOWIE NIEPODLEGŁOŚCI"
          • "OJCOWIE NIEPODLEGŁOŚCI"

          • Prelekcja pracownika IPN w Rzeszowie

            W tym roku świętowaliśmy Odzyskanie Niepodległości przez Polskę trochę inaczej niż w poprzednich latach. 10 listopada nasza szkoła gościła dr Jacka Magdonia - pracownika Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie. Uczniowie klas VI-VIII mieli niecodzienną okazję, by lepiej poznać sześciu polskich polityków, którzy przyczynili się do odrodzenia Polski po I wojnie światowej.

            Poznaliśmy Ojców Niepodległości, do których należą: Józef Piłsudski, Roman Dmowski, Wincenty Witos, Wojciech Korfanty - Ignacy Jan Paderewski.
            Dr Magdoń opowiedział nam, jak dużo dla naszego kraju zrobił Paderewski, mimo że wiele się o nim nie wspomina. To właśnie on zorganizował fundusze na pomoc ofiarom wojny i był jednym ze współzałożycieli komitetów pomocy Polakom w Paryżu i Londynie. W 1915 roku wraz z Henrykiem Sienkiewiczem założył w Vevey Szwajcarski Komitet Generalny Pomocy Ofiarom Wojny w Polsce, był również przez niecały rok premierem i ministrem spraw zagranicznych rządu Polskiego. Zasług Ignacego Paderewskiego dla naszego kraju jest co niemiara, a dzięki dr Jackowi Magdoniowi poznaliśmy większość z nich. Jesteśmy dumni z patrona naszej szkoły.

            Uczniowie klasy VIII

            Fotogaleria

             

        • JESIENNY BUKIET - KONKURS SZKOLNY
          • JESIENNY BUKIET - KONKURS SZKOLNY

          • Samorząd Szkolny Szkoły Podstawowej im. Ignacego Jana Paderewskiego zorganizował konkurs pt. “Jesienny Bukiet”. W konkursie wzięli udział uczniowie klas 4-8.

            Głównymi celami konkursu było:

            zainteresowanie różnorodnością gatunków roślin znajdujących się do suszenia i tworzenia suchych kompozycji;

            poznanie różnych technik suszenia roślin;

            pobudzanie wrażliwości na piękno jesiennej przyrody;

            − rozwijanie umiejętności i pasji florystycznych.

            Jury w postaci nauczycieli dokonała oceny biorąc pod uwagę estetykę wykonania, wartość artystyczną, jakość oryginalność, nowatorstwo i pomysłowość kompozycji.

            Wyniki konkursu prezentują się następująco:

            I Miejsce – Magdalena Marek

            II Miejsce – Milena Szegda

            III Miejsce – Zuzanna Szostak

            Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy, symboliczne nagrody oraz punkty. Nad organizacją i przebiegiem konkursu czuwała Pani Bogusława Januszko.

             

            Fotogaleria

        • CZEŚĆ ICH PAMIĘCI
          • CZEŚĆ ICH PAMIĘCI

          • Uczniowie naszej szkoły zapalili znicz pod pomnikiem „KATYŃ - OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA”. Uczcili pamięć żołnierzy, którzy zginęli w obronie naszej ojczyzny oraz ofiar II wojny światowej i reżimu stalinowskiego. Odwiedzili także miejsce poświęcone pamięci Księdza Prałata dr Henryka Hazika oraz obelisk upamiętniający ofiary katastrofy smoleńskiej i Prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

            Tekst: Opiekun Samorządu Iwona Grabowska-Broda.

            Fotogaleria 

        • ŚWIĘTO CHLEBA
          • ŚWIĘTO CHLEBA

          • 12 października dzieci z oddziałów przedszkolnych odwiedził dziadzio Konrada, pan Mariusz Solarczyk - piekarz. Opowiedział dzieciom skąd bierze się chleb, wyjaśnił na czym polega jego praca i wspólnie z przedszkolakami upiekł pachnący chlebuś. Dziękujemy Panu Solarczykowi za wspólnie spędzony czas i zapraszamy na przyszły rok.

            Tekst: A. Gdula

            Fotogaleria

        • FARMA DYNIOWA
          • FARMA DYNIOWA

          • Dzieci z oddziałów przedszkolnych odwiedziły Farmę Dyniowa w Radawie w dniu 17.10.2022. Po wizycie w mini zoo oraz dokarmaniu zwierząt, dzieci udały się na warsztaty plastyczne, na których rozwijały swoje umiejętności malarskie malując dynie. Dużo radości sprawiły dzieciom dmuchane zjeżdżalnie oraz plac zabaw, z których korzystali do woli. Zmęczone udały się na obiad, a potem wróciły do domu. Dzień był pełen atrakcji i niezapomnianych przygód.

            Tekst: A. Gdula

            Fotogaleria
             

        • ZWIEDZAMY MUZEUM NASZEGO PATRONA ORAZ KOPALNIĘ SOLI W BOCHNI
          • ZWIEDZAMY MUZEUM NASZEGO PATRONA ORAZ KOPALNIĘ SOLI W BOCHNI

          • W dniu 26 października uczniowie całej naszej szkoły pojechali na wycieczkę do Kopalni Soli w Bochni oraz do Muzeum Ignacego Jana Paderewskiego w Kąśnej Dolnej.

            Zwiedzając kopalnię soli poznaliśmy jej ciekawą historię oraz trudną pracę górników. Naszą podróż rozpoczęliśmy przy szybie Campi w Bochni, czyli jednym z głównych szybów roboczych kopalni. Na początek zjazd robotniczą windą ponad 200 metrów w głąb ziemi. Dalej czekała nas równie szybka przejażdżka kolejką-Kuba. Lokomotywa swoją nazwę zawdzięcza ostatniemu koniowi, jaki pracował w podziemiach bocheńskiej kopalni. Poznaliśmy historię z Kazimierzem Wielkim i sekret, skąd miał pieniądze na budowę “murowanej Polski”. Zwiedziliśmy Kaplicę św. Kingi, która jest najpiękniejszym miejscem w Kopalnia Soli Bochnia.

            Głównym celem naszej wycieczki było Muzeum Ignacego Jana Paderewskiego w Kąśnej Dolnej. Zwiedzaliśmy tam jeden z dworów, który należał do Paderewskiego. Przed budynkiem był piękny staw z molo i łódkami. W jego dworku znajdowało się biuro, pokój chiński, fortepian, dzieła i wiele innych rzeczy należących do naszego rodaka. Podczas pobytu w muzeum zdobyliśmy wiele informacji o karierze politycznej, muzycznej, młodości oraz życiorysie naszego patrona szkoły. Ignacy bardzo dużo podróżował i bardzo często zabierał ze sobą swój fortepian. Zyskał ogromną popularność na całym świecie i wielu fanów.

            Od 1990 r. w Kąśnej Dolnej są organizowane koncerty muzyki klasycznej. Poprzez pobyt w muzeum wiedza na temat naszego patrona się poszerzyła i pogłębiła. Ignacy Jan Paderewski był bardzo wybitnym Polakiem i pianistą. Możemy być dumni, że nasza szkoła została nazwana właśnie jego imieniem.
             

            Uczniowie kl. 6:
            Oliwia Szylar
            Artur Herba

            Fotogaleria

        • PASOWANIA NADSZEDŁ CZAS...
          • PASOWANIA NADSZEDŁ CZAS...

          • Dzień 24 października 2022 roku pozostanie na długo w pamięci uczniów klasy pierwszej Szkoły Podstawowej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Skołoszowie. W tym dniu uczniowie przeżywali uroczystość Pasowania na Ucznia.
                 Do tej uroczystości przygotowywali się bardzo sumiennie, cierpliwie uczyli się wierszy, piosenek, tańca i gry na instrumentach perkusyjnych. Każdy chciał najpiękniej jak potrafi zaprezentować się w tym dniu.
            Uroczystość odbyła się w obecności rodziców, Pana Dyrektora Jacka Makowieckiego, Wójta Gminy Radymno Bogdana Szylara, nauczycieli oraz starszych kolegów.
                  Po przywitaniu wszystkich przez Pana Dyrektora, serdeczne słowa zostały skierowane do najważniejszych w tym dniu bohaterów. Następnie  uczniowie klasy pierwszej zaprezentowali krótki program artystyczny, a po nim złożyli uroczyste ślubowanie, że będą godnie reprezentować dobre imię naszej szkoły. Pan Dyrektor symbolicznym ołówkiem pasował każde dziecko na ucznia klasy pierwszej. Było to bardzo emocjonujące przeżycie dla pierwszoklasistów. Od tej chwili są pełnoprawnymi uczniami. Następnie Pan Wójt Bogdan Szylar skierował parę ciepłych słów do wszystkich zebranych. Na koniec uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy  oraz prezenty od rodziców i Pana Wójta, po czym wszyscy udali się na poczęstunek.
            Ten dzień na długo zostanie pierwszakom w pamięci.

            Tekst: Bernarda Bereźnicka

            Fotogaleria

          • WIELKA WYCIECZKA JUŻ NIEBAWEM!

          • Już niebawem, bo 26 października 2022 r. (środa) uczniowie klas 1-8 wyruszają na wycieczkę do Bochni oraz Kąśnej Dolnej. Głównym celem wycieczki jest zwiedzenie Centrum Paderewskiego, które znajduje się w Kąśnej Dolnej. Zwiedzimy dwór, który należał do Ignacego Paderewskiego. W 1990 r. urządzono w nim muzeum kompozytora. Centrum Paderewskiego ma na celu upowszechnianie muzyki klasycznej i propagowanie pamięci o wybitnym Polaku. Odbywają się w nim m.in. koncerty i warsztaty muzyczne.

            Liczymy na piękną pogodę oraz mnóstwo pozytywnych wrażeń.

             

            Dyrektor Szkoły

            Jacek Makowiecki

        • MÓJ NAUCZYCIEL
          • MÓJ NAUCZYCIEL

          • Samorząd Uczniowski naszej szkoły zorganizował konkurs plastyczny „Mój nauczyciel”. Udział wzięli uczniowie klas 1-2. Każdy z nich przygotował portret nauczyciela. Prace wykonane zostały różnymi technikami, a niektóre pięknie ozdobione. Przedstawiają one nauczycieli wychowawców, języka angielskiego, wychowania fizycznego, religii i pana dyrektora. Każda z nich jest niepowtarzalna, trudno było wskazać tą najpiękniejszą. Dlatego, za udział w konkursie, wszyscy uczniowie zostali nagrodzeni upominkami.

            Dziękujemy i zachęcamy do udziału w kolejnych konkursach.

            Organizatorzy konkursu:

            Sekcja konkursowa i opiekunowie samorządu

            Iwona Grabowska-Broda i Bogusława Januszko.

            Fotogaleria

        • KOCHANYM NAUCZYCIELOM
          • KOCHANYM NAUCZYCIELOM

          •  

            W dniu 14.10.2022 r. tradycyjnie uczciliśmy Święto Edukacji Narodowej, uczestnicząc w uroczystym apelu.

            Program miał inny charakter, zgodnie z hasłem „Dziękujemy! To dzięki Wam się rozwijamy”, stanowiącym piękną dekorację, wykonaną przez panie: Aleksandrę Serafin i Annę Pajda uczniowie prezentowali swoje umiejętności.

            Piękne recytacje, gra na akordeonie, fortepianie oraz skrzypcach tworzyły niezwykły nastrój.

            Wielkie zainteresowanie wzbudziły filmiki z jazdy konnej komentowane przez nagradzaną na wielu konkursach uczennicę kl. VI ubraną w strój jeździecki.

            Układ taneczny opracowany przez dziewczyny kl. VI do popularnej muzyki podrywał do tańca.

            Zdjęcia z wycieczek, pasowania na pierwszoklasistów i innych imprez wyrażały wdzięczność za to, że Wy – Nauczyciele jesteście z nami w ważnych dla nas chwilach.

            Prezentowanie zdjęć z ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie, w której odtwarzaliśmy realia różnych epok, inscenizacje teatralne dały sposobność do podziękowania nauczycielom również za to, że angażują też rodziców, którzy są z nas dumni.

            W tym ważnym dla nas wszystkich dniu uczestniczył również Wójt Gminy Radymno Pan Bogdan Szylar, który osobiście złożył serdeczne życzenia naszym nauczycielom i pracownikom szkoły.

            Taki właśnie program przygotowaliśmy z naszą wychowawczynią panią Stanisławą Kocuń, mogąc go wspólnie tworzyć i wyrazić wdzięczność Kochanym Nauczycielom.

            Uczennice klasy VI

            Oliwia Szylar, Julia Tajchman

        • UWAGA KONKURS - "JESIENNY BUKIET"
          • UWAGA KONKURS - "JESIENNY BUKIET"

          • Samorząd uczniowki wraz z opiekunami Panią Iwoną Grabowska-Broda oraz Bogusławą Januszko zapraszają wszystkich chętnych uczniów naszej szkoły do udziału w konkursie plastycznym pt. "Jesienny bukiet". Wszystkie szczegóły konkursu znajdują się w poniższym linku. 

            Szczegóły konkursu kliknij

            Jeszcze raz serdecznie zapraszamy do wykonania prac konkursowych.

        • ROZTAŃCZONY "DZIEŃ CHŁOPAKA"
          • ROZTAŃCZONY "DZIEŃ CHŁOPAKA"

          • Dnia 28.09.2022 r. odbyła się dyskoteka szkolna dla klas V, VI, VII i VIII z okazji DNIA CHŁOPAKA. Wszyscy uczestnicy bawili się świetnie. Tego dnia na imprezie było dwóch jubilatów świętujących swoje 12 urodziny. Nie odbyło się bez życzeń, wszyscy wspólnie zaśpiewaliśmy im „Sto lat”. Na dyskotece odbyło się także głosowanie i ogłoszenie wyników konkursu na „NAJSYMPATYCZNIEJSZEGO CHŁOPAKA NASZEJ SZKOŁY” (wyniki tutaj). Dziękujemy Panu Dyrektorowi za udzielenie zgody na zorganizowanie imprezy, nauczycielom tj. paniom Bogusławie Januszko, Iwonie Grabowskiej-Broda i panu Sebastianowi Gdula, za opiekę nad bawiącymi się uczniami. Dziękujemy także wszystkim osobom, które przybyły na zabawę.

            Uczniowie klasy VIII

          • ZAPRASZAMY NA WSPANIAŁĄ WYCIECZKĘ!

          • Szanowni Rodzice! W związku z tym, że Patronem naszej szkoły został Ignacy Jan Paderewski, grono pedagogiczne postanowiło zorganizować dla całej społeczności uczniowskiej wycieczkę do Kąśnej Dolnej, gdzie znajduje się Centrum Paderewskiego, miejsce związane z życiem i twórczością wybitnego pianisty. Dodatkowo koordynatorki, Panie Beata Wilman i Joanna Grabska zarezerwowały zwiedzanie kapitalnego miejsca, jakim jest Kopalnia w Bochni. W zamyśle organizatorów, ma to być wspólny wyjazd, możliwość integracji, poznania naszej kultury oraz wykorzystania czasu, gdy pandemia nie zamyka nas w domach. Koszt, to jedyne 130 zł od uczestnika. Termin 26 października 2022 r. Drodzy Rodzice sprawcie miłą niespodziankę, skontaktujcie się jak najszybciej z wychowawcami i umożliwcie dzieciom wyjazd. Prosimy o podjęcie decyzji do piątku.

            Dyrektor Szkoły

            Jacek Makowiecki

        • "JESTEM SOBIE PRZEDSZKOLACZEK..."
          • "JESTEM SOBIE PRZEDSZKOLACZEK..."

          • We wtorek, 20 września nasze przedszkole obchodziło Dzień Przedszkolaka. Już od samego rana, na dzieci czekała zjeżdżalnia i mogły z niej korzystać do woli. Po szalonej zabawie, przyszła Pani Marcela, która zadbała o dobrą zabawę dla naszych najmłodszych. Wypełniła czas konkursami, zabawami, tańcem i malowaniem twarzy. Czas zabawy szybko minął, a na koniec każde dziecko dostało niespodziankę.

            Tekst: A. Gdula

            Fotogaleria
             

        • "Orlęta Grodno '39"
          • "Orlęta Grodno '39"

          • W dniu 16 września 2022 r. uczniowie klas 6,7 oraz 8 mieli okazję obejrzeć adaptację filmową pt.: “Orlęta Grodno ‘39” w reż. Krzysztofa Łukaszewicza.
            Ekranizacja ukazuje okrutny obraz wojny z Sowietami, obserwowany oczami dwunastoletniego Leona. W dniu rozpoczęcia II wojny światowej szkoła chłopca zostaje zrównana z ziemią przez niemieckie samoloty. Dla Leosia, Eweliny, Tadka, a także wielu tysięcy polskich dzieci zaczyna się piekło. Początek wojny staje się szybką szkołą dojrzewania. Film był dla wielu uczniów pierwszym spotkaniem z tematem II wojny światowej. Produkcja w realny sposób ukazuję traumatyczne chwile młodych ludzi, którzy zderzyli się z wojenną rzeczywistością.

            Zapewne wielu z nas nie dałoby rady przetrwać w tak ciężkich warunkach. Film uświadomił nam, jak wówczas dzieci poświęcały się dla ojczyzny.

            Tekst: Hanna Kasiurak 
                      Filip Karpiński

          • WYWIADÓWKA SZKOLNA

          • Zapraszamy Rodziców na wywiadówkę szkolną, która odbędzie się w dniu 21 września 2022 r. (środa) w Szkole Podstawowej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Skołoszowie. 

            Harmonogram:

            16.00 – Spotkanie rodziców z  dyrektorem szkoły (świetlica szkolna);

            16.20 – Spotkanie z wychowawcami klas:

            • zebranie ważnych deklaracji i oświadczeń;
            • wybór członków trójek klasowych;
            • opiniowanie dokumentów szkolnych;
            • wybór przedstawiciela klasowego do Rady Rodziców Szkoły Podstawowej w Skołoszowie;
            • przybliżenie harmonogramu uroczystości związanych z nadaniem imienia oraz poświęceniem sztandaru.
            • sprawy bieżące.

            17.20  – Inauguracyjne posiedzenie Rady Rodziców Szkoły:

            • wybór członków RR na poszczególne funkcje;
            • zapoznanie się i zatwierdzenie dokumentów wewnątrzszkolnych;
            • sprawy bieżące.

            Serdecznie zapraszamy! 

            Dyrektor Szkoły wraz z Gronem Pedagogicznym

        • KAMPANIA INFORMACYJNA PPIS W JAROSŁAWIU
          • KAMPANIA INFORMACYJNA PPIS W JAROSŁAWIU

          • Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Jarosławiu

            informuje, że w województwie podkarpackim rozpoczęto realizację kampanii informacyjno-edukacyjnej dotyczącą przeciążonych uczniowskich plecaków pt. "Problem wagi ciężkiej". Celem akcji jest zwrócenie uwagi na problem przeciążonych plecaków, rozpowszechnienie informacji, że jedną z przyczyn wad postawy mogą być przeciążone kręgosłupy oraz dotarcie z rzetelną informacją do uczniów, rodziców i nauczycieli. Adresatami kampanii są uczniowie klas 1 - 4 szkół podstawowych, rodzice/opiekunowie dzieci, nauczyciele.

            W załączeniu dodatkowe materiały poniżej.

            Pismo PPIS w Jarosławiu

            Broszura informacyjna