Maj to szczególny miesiąc – nie tylko ze względu na budzącą się do życia przyrodę i piękno rozkwitającej natury, ale również dlatego, że właśnie wtedy obchodzimy istotne dla Polaków święta narodowe: 1 maja – Święto Pracy, 2 maja – Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, 3 maja – rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Te dni są dla nas symbolem nadziei i radości – wartości szczególnie cennych w obecnych, niełatwych czasach. Uroczystości majowe przypominają również o znaczeniu patriotyzmu i uczą właściwych postaw obywatelskich.
30 kwietnia 2025 r. społeczność naszej szkoły uczciła te ważne święta, uczestnicząc
w uroczystej akademii, przygotowanej przez dzieci z zerówki oraz uczniów klasy 7 i 8, którzy z zaangażowaniem i dumą przedstawili montaż słowno-muzyczny. Program artystyczny wzbogaciły recytacje wierszy, inscenizacja historyczna przybliżająca okoliczności uchwalenia Konstytucji 3 Maja, pieśni patriotyczne oraz wspólny taniec z szarfami.
Akademia rozpoczęła się od wprowadzenia pocztu sztandarowego i odśpiewania hymnu narodowego. Całość miała uroczysty i podniosły charakter. Uczniowie klas młodszych zaprezentowali rymowane opowieści o symbolach narodowych, a uczniowie klasy 7 przybliżyli znaczenie i historię obchodzonych świąt. Ciekawym punktem programu była scenka historyczna z udziałem postaci króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, posłów oraz postaci alegorycznej Historii, która przeniosła widzów do XVIII wieku.
Wszyscy uczestnicy wystąpili w galowych strojach, a ich piersi zdobiły własnoręcznie wykonane kotyliony w narodowych barwach. Szczególne wrażenie zrobiły dziewczynki
z zerówki, ubrane w czerwone spódniczki i biało – czerwone opaski, które wniosły do uroczystości wyjątkowy urok i kolorystyczny akcent.
Uroczystość zakończyło wspólne, uroczyste odśpiewanie pieśni „Witaj majowa jutrzenko”, które zjednoczyło wszystkich uczestników we wspólnym, patriotycznym świętowaniu.
Miejmy nadzieję, że takie uroczystości jak ta, przyczynią się do tego, by podtrzymywać w młodych ludziach więź z Ojczyzną, jej kulturą, historią oraz tradycjami przekazywanymi z pokolenia na pokolenie.
Tekst: Wioleta Szczurko