„Warszawa wczoraj i dziś” - wycieczka uczniów Zespołu Szkół w Skołoszowie do stolicy.
W dniach 25 – 27 maja uczniowie klasy pierwszej i trzeciej uczestniczyli w wycieczce, której celem było poznanie historii i teraźniejszości Warszawy. Młodzież miała okazję zwiedzić wraz z przewodnikiem najważniejsze zabytki stolicy.
Historię miasta tworzą nie tylko budynki i pomniki, ale przede wszystkim ludzie, którzy tu żyli, działali oraz tworzyli. Gimnazjaliści mieli więc możliwość dowiedzieć się czegoś więcej m.in. na temat „Warszawy Chopina”, zgłębić jego życie i twórczość, odwiedzając kolejne miejsca związane z tą postacią. Podziwiając Zamek Królewski i Łazienki Królewskie uczniowie ponadto poznali wkład Króla Stanisława Augusta Poniatowskiego w rozwój kulturalny i naukowy Warszawy. Będąc przy pomnikach wielkiego wodza, gimnazjaliście mieli okazję wysłuchać historii na temat postaci Józefa Piłsudskiego oraz jego roli w odzyskaniu niepodległości. Wizyta w Muzeum Powstania Warszawskiego dała młodzieży możliwość zaznajomienia się z jednym z największych zrywów, jaki podjęli mieszkańcy tego miasta, aby sprzeciwić się okupantowi. Tu uczniowie poznali również losy wielu wspaniałych młodych ludzi, którzy nie zawahali się chwycić za broń i stanąć w obronie swojej „małej ojczyzny”. Muzeum Błogosławionego Ks. Jerzego Popiełuszki było niebywałą okazją do przybliżenia młodzieży najważniejszych wydarzeń z historii najnowszej oraz pochyleniem się na postacią jednego z wielkich Polaków. Ekspozycje multimedialne dotyczyły jednak nie tylko życia i działalności błogosławionego, ale także realiów komunistycznej rzeczywistości, z którą przez wiele lat zmagał się nasz kraj.
Dzisiejszą Warszawę gimnazjaliści mogli podziwiać, obserwując nowoczesną zabudowę miasta, a także oglądając pokaz w Multimedialnym Parku Fontann. Stolica, to również ośrodek władzy państwowej. Uczniowie odwiedzili więc Sejm, gdzie poznali historię powstania naszego parlamentu, zasady funkcjonowania tej instytucji oraz przyglądali się obradom najwyższej izby.
Biorąc udział w zajęciach w laboratorium chemicznym i biologicznym oraz zwiedzając wystawy Centrum Nauki Kopernik, uczniowie z Gminy Radymno mogli przekonać się o tym, że Warszawa to również wielki ośrodek naukowy. Podziwiali także PGE Stadion Narodowy, gdzie uczestniczyli w sportowej lekcji historii. Ogromnym przeżyciem dla wielu z nich była wizyta w szatni naszej reprezentacji oraz w tunelu, w którym przed laty finiszowali kolarze biorący udział w Wyścigu Pokoju. Gimnazjaliści przeżyli niezwykłe doświadczenie odwiedzając „Niewidzialną wystawę”, która przybliżyła zebranym, jak wygląda świat osoby niewidomej. Dzięki temu, każdy indywidualnie mógł przekonać się z jakimi wyzwaniami stykają się niepełnosprawni na co dzień. Atrakcją dla wielu był również przejazd metrem oraz rejs gondolą po stawie.
Wycieczka była wielkim sprawdzianem dla naszych uczniów – sprawdzianem nie wiadomości, lecz umiejętności. Gimnazjaliści w odwiedzanych miejscach zachowywali się wzorowo, godnie reprezentując naszą szkołę oraz Gminę Radymno. Z zainteresowaniem słuchali przewodników i pełni entuzjazmu zadawali pytania. Sprawdzian ten każdy z osobna i wszyscy razem, zdali celująco.
Organizator wycieczki: Iwona Grabowska-Broda
nauczycielka Zespołu Szkół w Skołoszowie