6 grudnia uczniowie klasy pierwszej aktywnie spożytkowali swoją energię w sali zabaw „Korona” w Jarosławiu. Pierwszaki mogły wspinać się bez ograniczeń ,zjeżdżać z dużych i małych zjeżdżalni, skakać na trampolinie, budować niezwykłe budowle. Miłośnicy piłki nożnej do woli strzelali bramki. Po dwóch godzinach aktywnych zabaw dzieci spotkały się ze św. Mikołajem, który każdego obdarował skromnym upominkiem.
Uśmiechnięte buzie wszystkich uczestników pozwalają sądzić, że wycieczka była bardzo udana i na długo pozostanie w pamięci wszystkich uczniów.
Serdecznie dziękujemy Pani Patrycji Franków, która zorganizowała ten wyjazd.
Aktualności
MIKOŁAJ W ”KORONIE”
WARSZTATY PROWADZONE PRZEZ INSTYTUT PAMIĘCI NARODOWEJ
Dnia 6 grudnia naszą szkołę odwiedził przedstawiciel Instytutu Pamięci Narodowej – Oddział w Rzeszowie, pan Zenon Fajger. Historyk przeprowadził warsztaty dla dwóch grup. Tematem pierwszego były walki Orląt Lwowskich. Uczniowie klas 5-7 dowiedzieli się o młodych mieszkańcach Lwowa, którzy ochotniczo walczyli w obronie polskiego miasta w 1918 roku. W kolejnych warsztatach brali udział uczniowie klasy 8 i 3gimnazjum. Słuchacze dowiedzieli się o życiu Polaków pod okupacją sowiecką i niemiecką. Prowadzący przybliżył również działania NKWD przeciwko ludności polskiej, która przez samo swoje istnienie stanowiła zagrożenie dla sowietów. Wrogowie „nowej władzy” byli zsyłani w głąb Rosji, gdzie musieli walczyć o życie i ciężko pracować. Opisał również losy polskich oficerów, którzy zostali rozstrzeleni wiosną 1940 przez NKWD i wrzuceni do masowych, anonimowych mogił. Stało się tak z około 21 768 obywatelami polskimi, miedzy innymi w Katyniu, Charkowie,Bykowni i Bogatyni podczas tzw. Zbrodni Katyńskiej.Dzięki przeprowadzonym warsztatom uczniowie naszej szkoły mieli możliwość poznania ciekawych i tragicznych wydarzeń I i II wojny światowej.
Serdecznie dziękujemy pani Monice Marciak, prezes Stowarzyszenia Koło Przyjaciół Skołoszowa za zorganizowanie niniejszego przedsięwzięcia.
Tekst: Katarzyna Broda i Dorota Broda
zobacz foto
DZIEŃ BIBLIOTEKI SZKOLNEJ
W naszej szkole 30 listopada 2018 roku uczniowie klasy „OP” wzięli udział „W dniu biblioteki szkolnej”. Dzieci oficjalnie zostały włączone do biblioteki szkolnej. Uczennice klasy VIII przygotowały dla nich krótką prezentację multimedialną, zapoznały je z zasadami obowiązującymi w bibliotece oraz przygotowały dla dzieci drobne upominki. Uczniowie byli bardzo zadowoleni z takiej formy włączenia ich w poczet czytelników biblioteki szkolnej. Pani bibliotekarka Malgorzata Janiga wypożyczyła każdemu dziecku książkę.
Akcję przygotowali: M. Janiga oraz uczennice Gabriela Broda, Kamila Siemaszkiewicz, Oliwia Solarczyk i Małgorzata Szczygielska.
"KSIĄŻKI DOBREGO SERCA"
Nasza szkoła wzięła czynny udział w akcji charytatywnej ,,Książki dobrego serca’’ zorganizowanej przez uczennice II Liceum Ogólnokształcące im. Kazimierza Morawskiegow Przemyślu. Uczniowie przynieśli wiele książek, które zostaną przekazane dla dzieci z Wojewódzkiego Szpitala im. Ojca Pio w Przemyślu. Organizatorki całego przedsięwzięcia odwiedziły nas 30 listopada, podziękowały za wielkie zaangażowanie i pomoc. Dzieci z oddziału przedszkolnego wzięły udział w przygotowanych przez licealistki warsztatach dotyczących umiejętnego czytania.
Tekst: Katarzyna Broda i Dorota Broda
,,MITY W ZASKAKUJĄCEJ ODSŁONIE”
Uczniowie klas IV, V i VI naszej szkoły w dniu 29.11.2018 r. obejrzeli spektakl przygotowany w Centrum Kultury w Przemyślu przez studentów teatru z Wrocławia.
Kolejny raz aktorzy zaskoczyli młodych widzów miksem dialogów i scen, ukazujących greckich herosów we współczesnych realiach. Perypetie, w których uwikłane były znane z lektury mitów postacie łatwiej zrozumieć, odnosząc się do bohaterów gier komputerowych - tak bliskich naszym uczniom. Właśnie taka odsłona w humorystycznym tonie to doskonała powtórka wiedzy bądź argument do poznania opowieści mitycznych.
Sponsorowanie dojazdu przez Urząd Gminy w Radymnie ułatwiło wyjazd aż 53 uczniom i 4 opiekunom naszej placówki.
Każde obcowanie ze sztuką daje efekty.
Organizatorka wyjazdu i zachwyceni uczniowie.
ZABAWA ANDRZEJKOWA
W dniu 29 listopada o godzinie 16:00 odbyła się w naszej szkole dyskoteka andrzejkowa. Zorganizowała ją szkolna sekcja dyskotekowa. Uczniowie wspaniale się bawili, wspólnie tańczyli i brali udział w przygotowanych wróżbach.
ANDRZEJKI DLA NAJMŁODSZYCH
28 listopada klasy od 0 do III podstawówki wzięły udział w zabawach andrzejkowych przygotowanych przez 3 klasę gimnazjum. Pięć przebranych uczniów pokazało dzieciom najpopularniejsze wróżby. Dla wszystkich była to okazja, żeby lepiej się poznać i świetnie się bawić. Zabawy podobały zarówno młodym uczestników jak i starszym uczniom, którzy miło spędzili czas przygotowując niespodziankę dla kolegów.
WYCIECZKA DO MUZEUM.
23 listopada 2018 roku uczniowie klasy VII i VIII pod opieką nauczycieli: Bogusławy Januszko, Stanisławy Kocuń, Beaty Szyngiera i Katarzyny Dubiel udali się na wycieczkę do Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej. Upamiętnia ono Polaków ratujących Żydów z narażeniem własnego życia, zostało nazwane imieniem rodziny Ulmów przechowujących w swoim domu ośmioro Żydów. 24 marca 1944 roku nad ranem żandanmeria niemiecka otoczyła dom Ulmów w Markowej i rozstrzelała najpierw ukrywanych Żydów, póżniej Józefa i Wiktorię Ulmów oraz ich szóstkę dzieci.
Ulmowie stali się symbolem poświęcenia i bohaterstwa tych Polaków, którzy podczas wojny ratowali Żydów. W 1995 roku izraelski Instytut YadVashem przyznał pośmiertnie rodzinie Ulmów medal Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata.
Muzeum ma kształt wiejskiej chaty, w środku znajduje się odtworzony pokój Ulmów a w nim pamiątki: książki, zeszyt szkolny najstarszej córki Stasi, świadectwa i liczne zdjęcia autorstwa Józefa Ulmy. Na zewnątrz muzeum, na ścianie umieszczono ok. 1100 nazwisk Sprawiedliwych Polaków.
Uczestnicy wycieczki z zainteresowaniem wysłuchali opowiadania przewodnika a póżniej oglądali pamiątki, zdjęcia. Była to ciekawa lekcja historii.
Wyjazd został sfinansowany przez Urząd Gminy Radymno.
SPOTKANIE Z PODRÓŻNIKIEM
21 listopada 2018 r. w Szkole Podstawowej w Skołoszowie odbył się kolejny pokaz prezentacji przedstawiającej wyprawę do Brazylii słynnej grupy podróżniczej ,, Trzask.pl ”.Historię swojej podróży do Amazonii opowiedział Grzegorz Chachura, jeden z członków wyżej wymienionej grupy .
Podróżnik przedstawił wiele ciekawostek na temat życia w tamtym rejonie świata, a także opowiadał własne przygody z pobytu w amazońskiej dżungli. Uczniowie usłyszeli kilka opowiadań o największej rzece świata Amazonce, dowiedzieli się jak można przeżyć w amazońskiej dżungli i jaki sprzęt jest do tego potrzebny. Pan Grzegorz opowiadał o roślinach, niebezpiecznych zwierzętach i tukanie przepowiadającym pogodę.
Uczniowie z zainteresowaniem słuchali o jedzeniu larw, pieczeniu mrówek i łowieniu piranii na obiad.
„WSZYSTKIE KOLORY ŚWIATA”.
Drodzy Uczniowie i Rodzice!!!
Zapraszamy do wzięcia udziału w projekcie edukacyjnym opracowanym przez UNICEF „WSZYSTKIE KOLORY ŚWIATA”.
W ramach akcji uczniowie wraz z rodzicami będą przygotowywali charytatywne, szmaciane laleczki UNICEF.Koordynatorzy projektu na terenie szkoły: Anna Pajda i Izabela Szczepanik
WYCIECZKA DO KOPALNI SOLI "WIELICZKA"
Dnia 19 listopada b.r. uczniowie klasy 4 odwiedzili jeden z najcenniejszych zabytków kultury materialnej i duchowej Polski - Kopalnię Soli „Wieliczka”.
Zwiedzając ten unikatowy obiekt, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO, uczestniczyli oni w programie „Śladami legend”. Przechodząc labiryntem solnych korytarzy poznali unikalne pejzaże niezwykłych komór i poznali tradycję i historię kopalni. Dowiedzieli się jak cenna niegdyś była sól i jak trudna była praca przy jej wydobyciu. Wsłuchali także podziemnych legend: O Skarbniku, który czuwa nad losem solnego skarbu; O Świętej Kindze, która sprowadziła na ziemie polskie sól.
Każdy uczeń mógł wykazać się biorąc udział w quizach o kopalni i jej tajemnicach oraz tropiąc ślady Skarbnika. Podziemny spacer uatrakcyjniły spotkania ze Skarbnikiem i grupowe konkurencje sprawnościowe. Pozwoliły onedoświadczyć jak ciężka była praca w kopalninp. przy toczeniu „bałwanów” i wożeniu soli na wózkach.
Wycieczka umożliwiła uczniom zwiedzenie jednego z najciekawszych zabytków i poznanie wycinka historiinaszego kraju. Była też okazją do poprawy relacji w grupie i bliższego poznania kolegów i koleżanek poprzez konkurencjei zabawę.
ŚWIATOWY TYDZIEŃ PRZEDSIĘBIORCZOŚCI 2018
W ramach projektu „Otwarta firma” uczniowie klas VII i VIII uczestniczyli w Światowym Tygodniu Przedsiębiorczości. Dnia 14.11.2018 roku odwiedzili oni firmę „O-I Produkcja Polska S.A” ( huta szkła w Jarosławiu).
Uczniowie poznali działy firmy i jej produkty. Zapoznali się z zadaniami pracowników na poszczególnych stanowiskach i ze znaczeniem firmy w regionie. Przechodząc przez główne wydziały, młodzież poznała technologie produkcji szkła i specyfikę pracy w tym zakładzie. Ważnym aspektem funkcjonowania tej firmy jest jakość produktów i bezpieczeństwo pracowników. Przewodnicy zapoznali uczniów z działaniami jakie podejmuje firma w celu spełnienia wymagań odbiorców i zapewnienia bezpieczeństwa każdemu pracownikowi.
Poznanie jednego z największych zakładów naszego regionu, który jest częścią światowego potentata w produkcji szkła było ważnym doświadczeniem dla młodzieży.
Wyjazd sfinansowany został przez Urząd Gminy Radymno.
Organizator: Iwona Grabowska-Broda
OGŁOSZENIE
Szanowni Rodzice, w dniu 16 listopada 2018 r. (piątek) odbędzie się wywiadówka ogólnoszkolna w Szkole Podstawowej w Skołoszowie.
Godzina 15.00 - spotkanie rodziców z wychowawcami klas
Godzina 16.00 - zebranie Rady Rodziców
Prosimy o niezawodne przybycie!!!
Dyrektor
Szkoły Podstawowej
w Skołoszowie
POLSKA - WOLNA – NIEPODLEGŁA.
9 listopada 2018 roku w naszej szkole odbyły się uroczystości upamiętniające 100 Rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę. W pierwszej części nasza szkoła przyłączyła się do akcji „ Rekord dla Niepodległej” i w ramach radosnego świętowania odśpiewaliśmy 4-zwrotkowy hymn narodowy, podobnie jak uczynili to uczniowie w całej Polsce.
W drugiej części został przedstawiony przez uczniów klas: VII i VIII program artystyczny specjalnie przygotowany na tę okazję. Przybliżył on trudną historię Polski od czasów rozbiorów , poprzez nieudane powstania aż do wyzwolenia w 1918 roku, ukazywał ogromną wiarę Polaków w odzyskanie niepodległości.
Szczególnie podniosłą atmosferę stworzyli uczniowie naszej szkoły zarówno ci którzy występowali w akademii; jak i ci którzy z dumą go słuchali, trzymając w ręku biało - czerwone chorągiewki. Ta lekcja historii była wyrazem naszego patriotyzmu, szacunku dla przeszłości, symboli narodowych, jak i bycia Polakiem.
Program artystyczny został przygotowany przez panie: Stanisławę Kocuń i Bogusławę Januszko.
"REKORD DLA NIEPODLEGŁEJ"
W piątek, 9 listopada 2018 r. o godzinie 11:11, w ramach świętowania 100 ROCZNICY ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI, wspólnie zaśpiewamy 4-zwrotkowy hymn narodowy.
Organizatorzy akcji „Rekord dla Niepodległej” Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Kuratorium Oświaty w Rzeszowie
SPOTKANIE Z "KOBIETĄ GÓR"
Dnia 7 listopada klasa 3 gimnajum pojechała na spotkanie z ,,kobietą gór’’ Anitą Polakowską w Duńkowicach. Pani opowiedziała o swoich wyprawach górskich. Pokazała niezbędne sprzęty podczas górskich wspinaczek. Wszyscy z zaciekawieniem słuchali i angażowali się zadając liczne pytania. Uczestnikom bardzo się podobało i każdy z osobna gorąco kibicuje i życzy dalszych sukcesów w realizowaniu celów.
Dzień Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny to czas szczególny, który skłania nas do wspomnień o zmarłych. Jest czasem zadumy i refleksji, podczas którego na cmentarzach z całymi rodzinami odwiedzamy groby naszych bliskich, przyjaciół, krewnych, znajomych, stawiając kwiaty, znicze, zapalając ten „płomyk nadziei”, wierząc, że już cieszą się oni chwałą w domu Ojca Niebieskiego.
Pamięć o zmarłych towarzyszy ludziom na całym świecie, niezależnie od miejsca i czasu, światopoglądu i religii. Dla jednych czas ten kojarzy się ze zniczem, z grobem bliskich osób, z cmentarzem, dla innych z wiązanką kwiatów, jeszcze dla innych z modlitwą i pamięcią o tych, którzy wyprzedzili nas w drodze do wieczności. Jest to czas, który przypomina nam również prawdę o naszej wspólnocie ze Świętymi, którzy otaczają nas opieką.
W tym dniu chodzimy również na miejsca krwawych bitew i na cmentarze wojenne. Nie możemy zapomnieć o tych, dzięki którym żyjemy w kraju wyzwolonym, w kraju wolnym politycznie, dlatego każdy z nas powinien się pomodlić za poległych za ojczyznę, powinien zapalić znicz na Grobie Nieznanego Żołnierza.
"MAM TALENT"
We wtorek dnia 30 października w naszej szkole został zorganizowany szkolny talent show pod przewodnictwem szkolnej grupy konkursowej. W skład jury konkursu wchodziły panie Stanisława Kocuń, Izabela Szczepanik, Agnieszka Kusy, prowadzącym konkursu był Jakub Skrzyszewski, za dźwięk i nagłośnienie odpowiadał Michał Ladryk. Udział wzięli: Gabriela Broda, Kacper Broda, Tomasz Wojtasik, Oliwia Kozioł, Marysia Reizer, Oliwia Lubczyńska. Wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni za trud przygotowań.
KONKURS "DOBRY FACHOWIEC...”
Dnia 17 października 2018 roku w Zespole Szkół Ogólnokształcących, Zawodowych i Rolniczych im. A. Mickiewicza w Radymnie odbyło się podsumowanie projektu „Dobry fachowiec zdobywa wiedzę u źródeł”. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem wśród młodzieży – łącznie wpłynęło 77 prac. Warto podkreślić, że uczniowie naszej szkoły (klasy: VIII i III gimnazjum) zgłosili 16 prac. Uczestnicy konkursu w pierwszej kolejności mieli za zadanie wykonać rysunek przedstawiający wybrany model samochodu marek niemieckich. Technika wykonania była dowolna, więc uczniowie mogli wykazać się kreatywnością i talentem plastycznym. Kolejnym etapem konkursu było rozwiązanie testu z zakresu znajomości języka niemieckiego i mechaniki samochodowej. Komisja konkursowa na podstawie sumy punktów z oceny pracy i punktacji zadania tekstowego wyłoniła zwycięzców oraz przyznała wyróżnienia.
Wielkie gratulacje należą się uczennicy naszej szkoły Rozalii Madyckiej (klasa III gimnazjum), której praca została wyróżniona.
MUZEALNE INSPIRACJE
Muzeum Narodowe Ziemi przemyskiej to miejsce, w którym każdy znajdzie coś interesującego dla siebie. Przekonali się o tym uczniowie Szkoły Podstawowej w Skołoszowie (klasa V i I-III w Zabłotcach) wraz z nauczycielami: Anną Pajda, Bernadetą Małysz, Grażyną Świst i Beatą Rogowską - Szyngiera.
Wizyta w muzeum rozpoczęła się (17 października 2018 r.) od zajęć edukacyjno-warsztatowych. Uczniowie poznali tajniki ozdabiania przedmiotów (Decoupage) i sami mogli spróbować swoich sił w dekorowaniu szklanych butelek i słoików. Jak się okazało, praca ta wymagała od nich niezwykłej precyzji i cierpliwości. Jednak końcowy efekt przewyższał najśmielsze oczekiwania uczestników zajęć. Wszystkie prace prezentowały się doskonale, a uczniowie nie kryli satysfakcji z uzyskanych efektów.
Kolejnym punktem programu było zwiedzanie wystaw muzealnych. Najpierw uczestnicy wycieczki obejrzeli ekspozycję pod tytułem „Credo na dwa głosy”, gdzie prezentowana była sztuka sakralna dwóch narodów: polskiego i ukraińskiego. Wystawa składała się z dwóch części - jedną część zapełniają zabytki wchodzące w skład dziedzictwa kulturowego Zachodu, drugą zaś – Wschodu. Obydwie części ekspozycji nie konkurują ze sobą, lecz dopełniają się.
Następnie uczniowie mieli okazję poznać „Panoramę pradziejów i wczesnego średniowiecza regionu przemyskiego”. Zakres chronologiczny przedstawiony na ekspozycji jest bardzo szeroki. Obejmuje on czasy od w przybliżeniu XX tysiąclecia przed naszą erą do XIII wieku naszej ery.
Dużym zainteresowaniem cieszyła się też wystawa pod hasłem „Twierdza Przemyśl”. Tematem wystawy były dzieje budowy przemyskich fortyfikacji od lat 50. XIX wieku do roku 1914, a także historia walk o przemyską twierdzę od 26 IX 1914 roku do zakończenia 3. oblężenia w dniu 6 VI 1915 roku.
Powstanie Twierdzy Przemyśl było jednym z najważniejszych wydarzeń w historii miasta. Decyzja o jej budowie wpłynęła na rozwój Przemyśla w 2. poł. XIX wieku.
Wyjazd zakończył się dużym sukcesem, uczniowie bogatsi o nowe doświadczenia wrócili do domów. Była to niezapomniana przygoda, o czym będą przypominać niezwykłe dzieła, które powstały na zajęciach warsztatowych.
Archiwum Aktualności