Szanowni Rodzice, otwiera się możliwość uruchomienia kolejnego etapu stopniowego powrotu do stacjonarnego funkcjonowania Naszej szkoły. Po przeanalizowaniu możliwości oraz potencjalnych rozwiązań, informujemy o przyjętych krokach w następujących obszarach aktywności, zaproponowanych przez MEN.
1. Od dnia 25 maja br. istnieje możliwość przywrócenia zajęć edukacyjnych w klasach I-III szkoły podstawowej:
1. Ze względu na obostrzenia sanitarno-epidemiologiczne, ograniczone możliwości lokalowe oraz personalne, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Skołoszowie informuje, że utrudnione jest przywrócenie zajęć dydaktycznych w klasach I-III szkoły podstawowej. Zaistniała sytuacja jest spowodowana następującymi przesłankami:
a) szkoła nie posiada wystarczającej ilości pomieszczeń oraz nauczycieli, by prowadzić zajęcia dla wszystkich dzieci podzielonych na zespoły 6-12 osobowe, adekwatnie do powierzchni klas
z zachowaniem bezpiecznej odległości.
b) nauczanie i konieczne dostosowanie zasad przebywania w placówce oświatowej do nowych warunków związanych z zagrożeniem COVID-19, wprowadzone byłoby jedynie na 3 tygodnie efektywnej nauki w szkole, tuż przed zakończeniem roku;
c) zburzy się wypracowany tryb zdalnego uczenia się dzieci w ważnym okresie zamykającym klasyfikację w obecnym roku szkolnym;
d) ograniczy się udział w zajęciach dzieci, u których pojawią się jakiekolwiek objawy sugerujące chorobę zakaźną (m. in. przeziębienie, kaszel, katar, osłabienie, gorączka, uczulenia, itp.), ze względu na potencjalne zagrożenie dla innych uczniów.
e) Na obecnym etapie walki z koronawirusem dzieci objęte opieką w szkole podlegałyby restrykcyjnym procedurom związanym z ochroną przed COVID-19, m. in.:
- zachowanie szczególności ostrożności podczas przemieszczania się autobusem szkolnym;
- obowiązkowe, wstępne badanie temperatury;
- zachowanie bezpiecznej odległości od innych uczestników życia szkolnego;
- obligatoryjne noszenie maseczek;
- bieżące dezynfekowanie dłoni;
- zachowanie szczególnej ostrożności podczas spożywania posiłków przygotowanych
w domu i dostarczanych przez catering;
- ograniczenie w kontaktach z uczniami w klasie;
- obostrzenia w poruszaniu się po szkole;
- odizolowanie od innych zespołów klasowych.
- ograniczona możliwość realizacji podstawy programowej (zajęcia w szkole mają mieć formę opiekuńczo-wychowawczą o charakterze dydaktycznym).
2. W przypadku przyjęcia podziału na uczniów uczęszczających do szkoły i uczących się zdalnie, odnosząc się do obowiązujących przepisów jedynie ok. 10 dzieci z klasy (50%) miałaby możliwość uczestniczenia w zajęcia (odpowiedni metraż pomieszczeń do ilości uczniów).
3. Dzieci pozostające w domach podlegałyby zdalnemu nauczaniu, ale w godzinach popołudniowych, gdyż nauczyciele sprawowaliby do południa opiekę nad dziećmi w szkole.
4. W przypadku zachowania dotychczasowego modelu nauczania, wszyscy uczniowie klas 1-3 w dalszym ciągu objęci będą zdalnym nauczaniem w ustalonej wcześniej formie.
Dyrektor Szkoły
Jacek Makowiecki