• Informacje, ogłoszenia

DZIEŃ BEZ SMARTFONA, LUDZKOŚĆ OCALONA

Drodzy Uczniowie! Szanowni Rodzice!

Pragniemy poinformować, że po licznych konsultacjach z rodzicami i wychowawcami, wdrażamy w szkole dzień bez telefonu. Chcemy, by dzięki temu przedsięwzięciu nastąpiło zacieśnienie uczniowskich więzi; ograniczenie dostępu do zagrożeń drzemiących w sieci,
          a przede wszystkim, aby młody człowiek zachował w życiu równowagę pomiędzy światem rzeczywistym a wirtualnym.

W ramach wypracowanych zasad, ustalono, co następuje:

1. Inicjatywa przyjmie nazwę: Dzień bez smartfona, ludzkość ocalona.
          2. Celem programu jest zacieśnienie więzi międzyludzkich; ograniczenie zagrożeń wynikających z korzystania z urządzeń telekomunikacyjnych i sieci; przeniesienie ciężaru relacji ze świata wirtualnego do świata rzeczywistego.
          3. Dzień bez telefonu jest dniem ruchomym i zmienia się co tydzień (pierwszy tydzień- poniedziałek, drugi tydzień – wtorek itd.).
          4. Posiadanie w dniu wolnym od smartfona, urządzenia jest dozwolone, pod warunkiem, że nie jest używane, trzymane w ręce itp., a schowane w bezpiecznym miejscu.
          5. W dniu bez smartfona uczniowie nie mogą korzystać z telefonów przed lekcjami, na przerwach, po lekcjach (zajęcia świetlicowe, oczekiwanie na autobus, oczekiwanie na zajęcia dodatkowe, itp. ), jako formy rozrywki, komunikatora itp.
          6. Korzystanie jest dopuszczalne jedynie po poinformowaniu wychowawcy, nauczyciela, w związku np. z koniecznością skontaktowania się z rodzicami; ważnymi sprawami osobistymi.
          7. Niedostosowanie się do zasad grozi ostrzeżeniem, a następnie konfiskatą telefonu; poinformowaniem rodziców o incydencie i ustaleniem sposobu odbioru przez nich zarekwirowanego urządzenia.
          8. W przypadku notorycznego łamania zasad, będą wyciągane konsekwencje zapisane
            w Statucie szkoły.
          9. Zakaz nie dotyczy wykorzystywania telefonów na zajęciach na wniosek lub za zgodą nauczyciela.
          10. Istnieje możliwość zwiększenia liczby dni bez smartfona.
          11. Przedsięwzięcie będzie obowiązywać od dnia 17 lutego 2020 r.

Dyrektor Szkoły Podstawowej